342
امروز انجام شد؛
لاریجانی: سقوط صدام ایجاد دولتی دموکراتیک در عراق را به همراه داشت/ حلبوسی: عراق با تحریم ایران مخالف است
/UploadedData/283/Contents/BigPic/636875024952153086.jpg

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق پیرامون مسائل منطقه و ضرورت مبارزه با تروریسم دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر علی لاریجانی امروز (چهارشنبه، 15 اسفندماه) با محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق پیرامون مسائل منطقه و ضرورت مبارزه با تروریسم دیدار و گفت وگو کرد.

دکترعلی لاریجانی با بیان اینکه استقرار دولت فعلی در عراق نقش بسیار ارزنده‌ای در منطقه داشته و در مقابل موانع داهیانه عمل کرد، گفت: برخی تصور می‌کنند که در این شرایط عراق با آشفتگی سیاسی مواجه شده است، کمااینکه از سال‌ها پیش بعد از سقوط صدام که دولت دموکراتیک را در این کشور ایجاد کرد بسیاری از کشورها نمی‌خواستند که عراق قد علم کند و حتی حاضر نبودند با آن رابطه برقرار کنند به همین دلیل دنبال عملیات تخریبی بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سال ها قبل سفری به یمن داشتم در آن جا تعداد زیادی بعثی تندرو حضور داشتند، از مرحوم عبدالله صالح پرسیدم چرا آن ها را راه داده اید، شما باید با دولت عراق کار کنید، جوابی که داد برایم عجیب بود چرا که گفت آن ها آمریکایی هستند و ما با آن ها کار می کنیم و ذهنیتی که آن ها داشتند این بود که می خواستند دولت عراق شکل نگیرد.

دکترلاریجانی تصریح کرد: عراق دارای جمعیت زیاد و منافع و انرژی فراوان است به همین دلیل استقرار دولتی دموکراتیک در آن برای برخی سخت است چرا که تعدادی از آن ها به دنبال اقدامات تخریبی بودند و از عملیات های تروریستی حمایت می کردند اما در نهایت موفق نشدند و عراق نشان داد از ملت رشید، ارتش قوی و حشد الشعبی برخوردار است که سرمایه کشور محسوب می شود ضمن اینکه نقش آیت الله سیستانی نیز در این بین بارز بود و از این جهت شما در منطقه ارتقاء پیدا کردید.

وی افزود: ما پیوسته آرزو داشتیم در کنار ما یک دولت دموکراتیک و قوی ایجاد شود که بتوانیم در کنار یکدیگر مسائل امنیتی را حل کنیم و اینکه در عراق حیثیت خود را حفظ کنند و در این سرزمین به گونه ای اقدام شود که گروه های دیگر تروریستی نتوانند علیه این کشور اقدامات و تحرکاتی انجام دهند باعث دوستی پایدار بین این دو کشور می شود.

دکتر لاریجانی یادآور شد: برخی گروه های تروریستی در خاک عراق علیه ایران اقدام می کنند آن ها گروه های ضد انقلاب هستند که از قبل هم تحرکاتی داشتند کما اینکه در یک سال اخیر اطلاعاتی به ما رسیده که آمریکایی ها و برخی کشورهای منطقه به آن ها کمک کرده و آن ها را تجهیز می کنند تا جایی که آمریکایی ها برای تحقق این امر پایگاهی در نزدیکی مرزهای ایران ایجاد کردند که حرکت مزورانه ای است ضمن اینکه این گروه ها تحرکاتی هم داشتند که با آن ها برخورد شد اما باید به این نکته توجه شود که تداوم اینگونه اقدامات وجه عراق را تخریب نکند.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز خاطرنشان کرد: تردیدی در مورد دوستی بین ایران و عراق وجود ندارد و این موضوع هم تنها محدود به زمان کنونی نمی شود بلکه از قدیم وجود داشته است و برخی کشورها به دنبال فتنه وارد کردن در آن هستند که باید تلاش کنیم تا مانع از تحقق آن شویم.

دکترلاریجانی با اشاره به مواضع و عزم راسخ عراق در مخالفت با تحریم های اعمال شده علیه ایران، تاکید کرد: این یک کار شیطنت آمیز است که از وقتی آقای ترامپ و بولتون سرکار آمده اند انجام شده است و آن ها فقط با ما نیست که اینگونه عمل می کنند بلکه با همه در جنگ هستند کما اینکه یک روز توافق آب و هوا در پاریس، یک روز توافق موشکی با روسیه، یک روز توافق تعرفه ای در چین و یک روز در مورد توافقات اروپا ورود کرده و سعی در برهم زدن آن ها دارند و به عنصر مسئله سازی در این مورد تبدیل شده اند.

وی افزود: روابط تجاری ایران و عراق خوب است کما اینکه همچنان در مورد ارسال برق همکاری داریم ضمن اینکه اگر قطعه ای که برای راه آهن خرمشهر- بصره تکمیل شود قطعا به آبادانی عراق کمک می کند. همچنین شرکت های بسیاری در ایران هستند که می توانند به بازسازی این کشور کمک کنند که این موضوع در سفر وزیر امور خارجه در عراق نیز مطرح شده است.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه همکاری های بانکی بین ایران و عراق باید پیگیری شود، بیان کرد: زائران ایرانی بسیاری به عراق سفر می کنند که این امر باعث توسعه روابط اقتصادی می شود بنابراین می توانیم حوزه همکاری های اقتصادی را گسترش دهیم که تحقق این امر نیز هم در سطح ملی و هم استان های هم مرز امکان پذیر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بر علاقه پارلمان های ایران و عراق در جهت تداوم همکاری بین دو کشور، تاکید کرد.

وی افزود: چند روز آینده نشستی در مراکش برگزار شده و بعد از آن نیز نشستی در قطر خواهیم داشت که قطعا در آنجا نقطه نظرات مثبت مسئولان پارلمان عراق را منتقل خواهیم کرد ضمن اینکه معتقدیم باید فضای امنی در این کشور و منطقه ایجاد شود تا بتوان در پی آن توسعه اقتصادی ایجاد کرد.

دکترلاریجانی اظهار کرد: به نظر می رسد یک سیاستی وجود دارد که تلاش می کند جریان تروریستی در منطقه خاتمه پیدا نکند که باید ریشه های فکری آن ها از بین برود هرچند کار ساده ای نیست چرا که برخی کشورها پول زیادی در این راه مصرف می کنند و یک تئوری ای دارند که از این جریان های مذهبی بتوانند فتنه گسترده ای ایجاد کنند.

وی یادآور شد: مجمعی از روسای پارلمان های ایران، چین، روسیه، ترکیه و افغانستان با محور مبارزه با تروریسم ایجاد شده است که اگر شما هم بخواهید می توانید در این مجمع حضور یابید که امر مفیدی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: موضوع معامله غرب نکته مهمی است، اینکه برخی کشورهای عربی صف کشیده اند که با اسرائیل ارتباط داشته باشند شرم آور است چرا اینگونه اقدام می کنند که هم بر سر خود می زنند و هم از آن ها حمایت می کنند، این کشورها به فسلطینی ها چه داده اند، این خیلی بد است که کشورهای اسلامی اینگونه رفتار کنند.

دکترلاریجانی افزود: موضع ایران در مقابل اینگونه اقدامات روشن است اما موضع عراق نیز مهم است ضمن اینکه این کشورها بعد از پشیمان می شوند و این موضوع نیز در تاریخ می ماند و این امر ناپسندی است که یک بچه همچون کوشنر آن ها را بازی بدهد، منطقه بدون صاحب نیست و باید آن ها را متنبه کرد بنابراین باید کشورهای دوست همچون کویت نیز در این زمینه موضع درستی داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: نباید گذاشت اسرائیل بر کشورهای عربی حاکم شود البته نمی تواند این اقدام را هم انجام دهد اما اینگونه رفتارها برای دولت های اسلامی خوب نیست ضمن اینکه مقاومت فلسطین قوی است و هرچند با معذوریت هایی مواجه هستند اما قدرتشان کم نیست و باید کمکشان کرد چرا که ملت مظلومی هستند.

در ادامه محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق ضمن قدردانی از میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز با هیاتی به دیدار شما آمدیم که از بیشتر گروه ها و طیف های مختلف سیاسی کشور عراق هستند که نشان می دهد تمام گروه های سیاسی این کشور علاقمند هستند با ایران در ارتباط باشند.

وی با اشاره به اینکه ایران و عراق مشترکات فراوانی از نظر جغرافیایی و دینی با یکدیگر دارند، افزود: ترکیب سیاسی امروز عراق تجربه ساده ای است. روسای قوا در این کشور با هم تفاهم بالایی دارند و گروه ها و جریانات سیاسی این کشور براساس برنامه انتخاباتی و نه وابستگی به طوایف و گروه های قومی و مذهبی شکل گرفته اند به همین دلیل در این اعتلاف شکل گرفته از تمام گروه های قومی و مذهبی این کشور حضور دارند.

حلبوسی یادآور شد: دستاورد این ائتلاف شکل گرفته در نخستین گام مبارزه با گروه تروریستی داعش بود که عراق توانست در برابر این سازمان افراطی گرا به موفقیت برسد که تحقق این امر نیز با همکاری دوستانمان شکل گرفت که در رأس آن ها ایران قرار دارد که ملت عراق قدردان این موضع گیری شما هستند.

وی افزود: هم اکنون باید دو نهاد قانونگذار ایران و عراق ارتباطات پیوسته ای داشته باشند و در محافل گوناگون آسیایی و بین المللی با هم در ارتباط باشند تا در پی آن ثبات در منطقه برقرار شود که تحقق این امر نیز در گرو ایفای نقش تمام بازیگران منطقه به ویژه ایران است.

رئیس مجلس عراق با یادآوری اینکه هماهنگی بین ایران و عراق نقش موثری در ایجاد ثبات در منطقه دارد، تصریح کرد: دولت، مجلس و نهادهای گوناگون عراق موضع ثابتی در مقابل تحریم هایی که مردم ایران را هدف قرار داده دارند و با این تحریم ها که امروز به مردم آسیب زده است مخالف هستند.

وی افزود: تصمیم عراق این است که خاک این کشور عرصه ای علیه هیچ کشور همسایه به ویژه ایران نباشد، این مسئله هیچگونه تغییری پیدا نمی کند چون مطابق با حاکمیت عراق بوده و خط قرمز این کشور محسوب می شود.

حلبوسی با یادآوری اینکه عراق با چالش های گوناگونی مواجه است، خاطرنشان کرد: این چالش ها که داعش و افراط گرایان تروریستی مرتبط است، پیرامون بازگرداندن ثبات، بازسازی کشور و بازگرداندن آوارگان عراقی به این کشور است که حل آن ها در اولویت ما قرار دارد ضمن اینکه تحقق این امور نیازمند همکاری جامع جهانی است.

رئیس مجلس عراق گفت: تروریست و اندیشه افراط گرایی پیش از این به دنبال ضعف از گروه های مذهبی و قومی در عراق بود که بتواند از این طریق فتنه انگیزی کند اما امروز به لطف خدا مردم عراق اعم از عرب ها، کردها، سنی و شیعه متحد هستند ضمن اینکه گروه تروریستی داعش هیچ ارتباطی با اسلام و هیچ کدام از مذاهب اسلامی ندارد.

وی یادآور شد: همان طور که ایران موضع مثبتی در قبال مبارزه با تروریسم داشت ما هم حامی ایران در برابر تحریم ها هستیم از سوی دیگر امروز زمان آن رسیده که به دنبال تامین منافع ملت هایمان باشیم و در این راستا لازم است در حوزه اقتصادی و سایر حوزه ها با یکدیگر همکاری داشته باشیم که تحقق این امر نیز در گرو ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه است.

حلبوسی اظهار کرد: هم اکنون تلاش می کنیم از طرف هیچ کشور همسایه تعدی و تعرضی علیه عراق صورت نگیرد و به صراحت در مورد ایالت متحده آمریکا صحبت می کنم ضمن اینکه امروز در منطقه از معامله غرب صحبت می کنند و ما به عنوان مسلمانان شایسته است ابتدا توافقی بین خودمان ایجاد کنیم تا از این طریق راه را برای دیگران ببندیم.

رئیس مجلس عراق در ادامه از ایران برای حضور در کنفرانس کشورهای همسایه دعوت به عمل آورد./

پایان پیام