683
در گفت و گوی تلفنی دکتر لاریجانی و والودین صورت گرفت
رایزنی روسای مجالس ایران و روسیه برای مقابله با کرونا
/UploadedData/283/Contents/BigPic/2020/3/637208491398546364.jpg

 

روسای مجالس ایران و روسیه  در خصوص موضوع مقابله با کرونا طی یک مکالمه تلفنی با یکدیگر رایزنی کردند.

 

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و یاچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه ، ظهر امروز پنجشنبه در مکالمه تلفنی، پیرامون  گسترش مناسبات دوستانه فیمابین، آثار و تبعات جهانی شیوع ویروس کرونا و بررسی راه­های مقابله مشترک با آن، به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.

دکتر لاریجانی در ابتدای این مکالمه تلفنی با توجه به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان از جمله در ایران، به تلاش­های ارزنده و خستگی­ ناپذیر کادر پزشکی و درمانی کشورمان در مقابله با این ویروس مهلک و مداوای مبتلایان به آن اشاره کرد و افزود: دستگاه­های مختلف به وی‍ژه بخش­ های پزشکی و درمانی جمهوری اسلامی ایران با تمام قوا به مبارزه با گسترش این ویروس در کشور پرداخته اند.

وی همچنین با اشاره به شیوع این ویروس در کشور روسیه گفت: تبادل تجربیات و رایزنی بخش­های پزشکی و درمانی ایران و روسیه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا و درمان مبتلایان،  ضروری است.

دکتر لاریجانی همچنین از کمک­های روسیه در تامین اقلام مورد نیاز ایران برای مبارزه با بیماری ناشی از این ویروس ، تقدیر و تشکر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی  با غیر انسانی خواندن اقدام آمریکا و متحدانش در تداوم سیاست نادرست اعمال تحریم­های یکجانبه علیه برخی  کشورها از جمله ایران و روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن نکوهش اقدام مخرب آمریکا در اعمال تحریم­های یکجانبه علیه برخی کشورها که موجب  اخلال در  مبارزه با این ویروس در کشورمان و به خطر انداختن جان هزاران انسان بی­گناه در سراسر جهان شده است، خواستار لغو تمامی تحریم­های ضد انسانی آمریکا از جمله  تحریم اقلام پزشکی و دارویی است.

دکتر لاریجانی در این مکالمه تلفنی همچنین با ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاری­های دو کشور در عرصه­ های مختلف گفت: توافقات ایران و روسیه در نشست­ های اخیرکمیسیون مشترک  اقتصادی میان مسئولان دولتی دو کشور و همچنین نشست کمیسیون عالی همکاری­های پارلمانی ایران و روسیه ، با جدیت درحال پیگیری است.

ویاچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه نیز در این مکالمه تلفنی با تبریک نوروز و آغاز بهار و آرزوی سالی خوب برای مردم ایران گفت: دومای دولتی فدراسیون روسیه از گسترش مناسبات دوستانه فیمابین با جمهوری اسلامی ایران در عرصه­ های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی حمایت می­ کند.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان از جمله در ایران و روسیه، از اختصاص کمک­ های پزشکی و بشردوستانه دولت روسیه به کشورمان خبر داد گفت: روسیه از تبادل تجربیات بخش­های پزشکی و درمانی دو کشور برای یافتن   راه­های مقابله با این ویروس مرگبار استقبال می­ کند.

رئیس دومای دولتی روسیه، تداوم تحریم­های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه دیگر کشورها را مردود دانست و افزود: روسیه با تحریم­های آمریکا که در شرایط فعلی، در مسیر مبارزه جهانی علیه ویروس کرونا اخلال ایجاد می­ کند، مخالف است و خواستار لغو تمامی تحریمها است.

والودین در پایان این مکالمه تلفنی ضمن تاکید بر لزوم تداوم و تقویت حرکت رو به رشد در مسیر همکاری­ های دوکشور گفت: دومای دولتی روسیه تسریع در اجرای کلیه توافقات انجام شده میان   بخش­های مختلف دو کشور را با جدیت پیگیری می­ کند./

پایان پیام