548
در کنفرانس خبری دکتر لاریجانی و رئیس دومای روسیه مطرح شد
تأکید رؤسای مجلس ایران و روسیه بر ارتقای همکاری‌های پارلمانی
/UploadedData/283/Contents/BigPic/2020/1/637157991858097604.jpg

رئیس مجلس شورای اسلامی با مؤثر برشمردن سفر رئیس دومای روسیه و هیأت همراه به کشورمان، تصریح کرد: مذاکرات سازنده‌ای در حوزه مسائل بین المللی، منطقه ‎ای و اقتصادی داشتیم.

 

 دکتر علی لاریجانی در کنفرانس خبری پس از نشست مشترک با میچسلاو والودین، ضمن تشکر از حضور رئیس مجلس، رؤسای کمیسیون‌های دوما  و برخی از مسئولان دولتی کشور روسیه در تهران، عنوان کرد: این سفر با وجود اقدامات مهمی که در روسیه در حال انجام است و بار مسئولیت زیادی که بر دوش دوما بوده، صورت گرفته و امروز مذاکرات خوبی در زمینه مسائل بین المللی و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای داشتیم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه همکاری ایران و روسیه آثار مثبت زیادی در منطقه‌ داشته و امروز در این حوزه مذاکراتی داشتیم، افزود: همچنین در زمینه توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون نیز بحث شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جلسه کمک بسیاری خوبی به تحقق روابط راهبردی بین دو کشور خواهد کرد.

در ادامه این نشست میچسلاو والودین ضمن تقدیر از رئیس مجلس ایران به دلیل مهمان نوازی هیات ایرانی، عنوان کرد: با وجود اینکه این سفر طولانی مدت نخواهد بود، اما توانستیم با فرمتی که در این سفر ایجاد شد، بهترین استفاده آن داشته باشیم و مسائل مهمی را از نزدیک مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم.

رئیس مجلس دومای روسیه اضافه کرد: این مذاکرات موجب نزدیکی موضع دو کشور به یکدیگر در چارچوب همکاری‌های پارلمانی خواهد بود.

وی یادآور شد: مسائل مهمی در بین المجالس دو کشور مطرح است که در این سفر به آنها پرداخته شد و امیدواریم در آینده نیز این همکاری‌ها ادامه داشته باشد.

والودین تصریح کرد: ما باید بتوانیم درک بهتری نسبت به تامین منافع یکدیگر داشته باشیم و به عنوان مجالس دو کشور زیرساخت‌های قانونی برای اجرای تصمیمات دو کشور را روی یک پلتفرم قانونی فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین باید روابط بین کمیته های متناظر را نیز توسعه بخشیم، چرا که امروز دو کشور با چالش های مشترک مختلفی مواجهند و ما می توانیم در چارچوب همکاری های بین المجالس به صورت موثر بر این مشکلات فائق آییم.

رئیس مجلس دومای روسیه تاکید کرد: ما بر این باوریم که همکاری های بین پارلمانی باید به صورت موثرتر ادامه یابد و روابط بین کمیسیون ها تعمیق شود؛ تا نه تنها همکاری های پارلمانی بلکه همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه های تجاری ارتقا یابد.

وی ایران و روسیه را دو شریک پایبند به اصول برابری و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر دانست و گفت: به همین دلیل است که شراکت ایران و روسیه نتیجه بخش بوده و امیدوار هستم سایر کشورها نیز از این شراکت موفق الگو برداری کنند./

پایان پیام