475
بیانیه جدید علی لاریجانی، پیرو مباحث مطرح شده توسط سخن‌گوی شورای نگهبان:
بیانیه جدید دکتر لاریجانی خطاب به شورای نگهبان
/UploadedData/283/Contents/%D8%A8%D9%8A%D8%A7%D9%86%D9%8A%D9%87%20%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%20%D9%86%DA%AF%D9%87%D8%A8%D8%A7%D9%86%202.jpg

#جبران


از بنده‌ی خدا؛ علی لاریجانی
به اعضای محترم شورای نگهبان

باسمه تعالی
شورای محترم نگهبان، احتراماً به استحضار می‌رساند:
۱- بند (۱۱-۲)سیاستهای کلی ابلاغی رهبری معظم در باب انتخابات، صراحت دارد که شورای نگهبان موظف به «پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان» است. لذا ضوابط روشنی (فوق الذکر) در این امر وجود دارد و عبارت «عدم پیش‌بینی حکمی در قانون انتخابات» بهانه و آدرس غلط است.

۲- سیاست کلّی صراحت بر اعلام کتبی دلایل رد صلاحیت توسط شورا دارد و ضرورتی بر حضور کاندیدا، دیده نشده است. آن زمانیکه لازم بود شورای محترم نگهبان برای کشف صحت و سقم گزارشهای کذب، از کاندیداها دعوت نماید، دعوتی صورت نداد.

۳- با توجه به عدم دریافت دلایل رد صلاحیت اینجانب، مجدداً این درخواست را اعلام می‌کنم. امّا چرا بر این امر اصرار دارم؟
در تاریخ ۱۳۸۲/۱۰/۲۴، رهبری معظم در دیدار با اعضای شورای نگهبان در مورد احراز مجدد صلاحیت حتی نمایندگان مجلس فرمودند: «آن وقت که صالح بود، حالا صلاحیتش را استصحاب کنید... اگر خلافش ثابت نشده، این احراز، استصحاب است و هیچ لزومی ندارد که انسان بخواهد از طریق دیگری این صلاحیت را احراز کند.»
صلاحیت اینجانب، یک‌بار برای ریاست جمهوری و چند بار برای مجلس، مورد تائید شورای نگهبان واقع گردیده است. آیا اینجا جای استصحاب نبود؟ مگر اینکه با این بیان صریح رهبری معظم، شورای محترم، استنادات قوی داشته که بیان رهبری در استصحاب را کنار گذاشته‌اند، یعنی عملاً به رد صلاحیت اینجانب رسیده‌اند. لذا انتظار طبیعی است که بنده «اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد» شورا را جدّی‌تر مطالبه نمایم.

۴- در سالهای قبل، بارها مناقشات جدّی با آن شورا – البته از سر دلسوزی برای احقاق حقوق مردم- در مورد رد صلاحیت نمایندگان مجلس داشته‌ام، گاه موثر واقع می‌شد و گاه هیچ تاثیری در آراء شورا نداشت. امید است با اجرای سیاستهای کلی انتخابات و اینگونه مطالبات، مردم حق‌گرایی دستگاههای حکومتی را بهتر از گذشته حس نموده و در انتخابات مشارکت پرشورتری داشته باشند.

 

بنده خدا؛ علی لاریجانی. ۱۴۰۰/۳/۲۲