581
رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین بزرگداشت یکصدمین سالگرد ولادت استاد شهید مطهری:
ایمان و تفکر در مکتب شهید مطهری اجبارپذیر نیست / نباید آزادی انتخاب را از مردم گرفت/ بداخلاقی های سیاسی میراث مارکسیست هاست
/UploadedData/283/Contents/BigPic/2020/2/637162733667529272.jpg

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توهین و بداخلاقی سیاسی در رقابت های انتخاباتی برخلاف آئین و تفکر اسلامی است.

 

 

دکتر علی لاریجانی امروز (یکشنبه، 13 بهمن ماه) در آئین بزرگداشت یکصدمین سالگرد ولادت استاد علامه شهید آیت الله مرتضی مطهری، ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر، به شباهت های شهادت سردار سلیمانی و آیت الله مطهری اشاره کرد و گفت:  پس از تشییع پیکر شهید مطهری تفکر ایشان بیش از گذشته در جامعه رواج پیدا کرد؛ با ترور حاج قاسم که حرکتی ناجوانمردانه بود نیز ابتدا تصور می شد تفکر ایشان در منطقه متوقف یا ضربه می خورد اما شهادت حاج قاسم تحول عظیمی را در ایران و کشورهای مختلف از جمله عراق ایجاد کرد. 

دکترلاریجانی با بیان خاطره ای از شهید سلیمانی، گفت: سال ها پیش ایشان به من گفتند سید حسن نصرالله و شهید عماد مغنیه در تهران هستند و می خواهند به منزل ما بیایند، آن ها شام خانه ما آمدند و شهید سلیمانی گفت دلش می خواهد خاطره ای از شهید مطهری برایش تعریف کنم. ایشان علاقه خاصی به منش و مسلک شهید مطهری داشت و غالبا در جستجوی این مباحث بود؛ بنابراین بسیار به جاست که در بزرگداشت شهید مطهری از حاج قاسم یاد شود. 

وی با بیان اینکه همایش امروز درباره مردی بزرگ و بی نظیر در تاریخ معاصر ایران است، گفت: حدود 40 سال از شهادت ایشان می گذرد و باید نگاهی کلی به افکار شهید مطهری داشته باشیم و نقش ایشان را در این 40 سال مورد بررسی قرار دهیم. شهید مطهری اسلام منسجم، فراگیر و همه جانبه را دنبال می کرد و از این جهت کار بسیار ارزشمندی انجام داد. 

دکترلاریجانی با تاکید بر اینکه برکات حیات ایشان در 40 سال گذشته جلوه گری می کند، گفت: ایشان توفیق انتشار آثاری متنوع و آموزنده را داشت. آثاری که امام فرمودند بدون استثناء مفید است، دلیل این ویژگی آن است که شهید مطهری اهتمام ویژه ای به پاسخ به نیازهای جوانان در خصوص  جهان بینی و ایدئولوژی داشتند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید مطهری موسس فلسفه تطبیقی است، اظهار داشت: در شیوه فلسفه سنتی، آثار بزرگانی مانند حکیم سبزواری و دیگران را داریم اما آثار شهید مطهری مکاتب فلسفی را با یکدیگر تطبیق داده و بحث تخصصی فلسفه را جذاب و ماندگار کرده است. 

دکترلاریجانی تاکید کرد: این حجم کار علمی موفق در ظرف عمر کوتاه 60 ساله از توفیقات بزرگی است که امروز نیاز متخصصان و عموم مردم را پاسخ می دهد. البته باید از همسر ایشان نیز یاد کنیم که نقش موثری در ایجاد شرایط مناسب برای مردی علمی با آثاری متنوع داشت چرا که بدون اتکا به همسر و مهیا شدن شرایط امکان چنین توفیقاتی وجود ندارد. 

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور با بیان اینکه 40 سال از شهادت شهید مطهری می گذرد، گفت: آثار ایشان بوی کهنگی نمی دهد و همچنان جذاب و مفید و  ماندگار است که برای هر کس چنین امری رخ نمی دهد. دقت نظر و آینده نگری در آثار ایشان باعث شده است غبار کهنگی بر آثار ایشان ننشیند و آثار زنده باشد و تمام رشته های مختلف بتوانند از آنها استفاده کنند. 

وی با بیان اینکه همه فرزندان و نوه های شهید مطهری متدین و علاقمند به نظام هستند، ادامه داد: فرزندان ایشان وقت بسیاری برای تدوین آثار شهید مطهری و احیای آثار ایشان گذاشته اند. 

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مقام معظم رهبری شهید مطهری را ایدئولوگ نظام می داند، تصریح کرد: باید نگاهی به سال های پس از انقلاب داشته باشیم و ببینیم براساس تفکر شهید مطهری چه راه هایی طی شده و چه راه هایی طی نشده است. چراکه شهید مطهری تاکید داشت باید حرکت انقلاب اسلامی زنده باشد و به همین خاطر انقلاب را با شرایط صدر اسلام مقایسه می کند. به نظر ایشان انقلاب اسلامی یک حرکت سعادت بخش برای جامعه است که باید تداوم پیدا کند و احیای تفکر اسلامی و تجلی در زندگی فردی و اجتماعی باید مورد توجه جامعه قرار گیرد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدای انقلاب گروه های مختلفی مخالفت خود را با این دیدگاه شهید مطهری مطرح کرده اند، از جمله جریان چپ و مارکسیست و گروه های تجددطلب که در غرب تحصیل کرده بودند و گرایش غربی داشتند اما در جلساتی که با شهید مطهری داشتند، همه تحت تاثیر سخنان ایشان قرار می گرفتند. با این همه در این سالها، جریان چپ زدگان اسلامی تلاش می کردند مسائل اسلامی را در چارچوب مارکسیستی جانمایی کنند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تفاوت انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی گفت: انقلاب اسلامی راهی است که هدف آن ارزش های اسلامی است یعنی مبارزه برای ما هدف نیست بلکه وسیله است؛

اما عده ای  انقلاب اسلامی و اسلام انقلابی را اشتباه گرفته و برای آن ها مبارزه هدف و اسلام وسیله است. نتیجه این می شود که هرچه را از اسلام در مسیر مبارزه مفید است انتخاب کرده و هر چه ر از اسلام در مسیر مبارزه قرار ندارد، طرد می کنند. 

وی تصریح کرد: در همین جهت گروه دیگری پس از انقلاب شکل گرفت که همچنان حیات دارد و بر این باور است که ساختار جمهوری اسلامی تولد یافته از انقلاب است، این در حالی است که نظام جمهوری اسلامی براساس آرمان های انقلاب اسلامی شکل گرفت. شهید مطهری وقتی به شهادت رسید که قوای سه گانه و قانون اساسی شکل نگرفته بود، اما ایشان در خصوص مردم سالاری، تفکیک قوا و آزادی بیان صحبت هایی داشتند. 

دکترلاریجانی تاکید کرد: بنابراین آنچه به نظام جمهوری اسلامی حیات می دهد تداوم انقلاب اسلامی است و این همان دغدغه شهید مطهری است که تاکید دارد باید انقلاب اسلامی تداوم پیدا کند تا به نظام محتوا دهد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خود، گفت: مشکلی که اخیرا پیش آمده، این است که افرادی از طرف مردم انتخاب می شوند و تصور می کنند چون رأی آورده اند باید درباره نظریه انقلاب صحبت کنند؛ این در حالی است که مثلا رئیس جمهور مدیر عالی اجرایی کشور است و کار فلسفه برعهده ایشان نیست، همین مسئله باعث شده به دلیل سلایق مختلف، وقت  کشور تلف شود. 

دکترلاریجانی با تاکید بر اینکه شهید مطهری در بحث تداوم انقلاب اسلامی بر بحث معنویت تاکید دارد، اظهار داشت: بحث معنویت در آثار ایشان برای تداوم انقلاب امری زیربنایی است و این موضوع فقط در فرهنگ تعریف نمی شود بلکه در اقتصاد، سیاست و اجتماع نیز مورد تاکید است. 

وی ادامه داد: در دیدگاه شهید مطهری عدالت اجتماعی بدون معنویت ممکن نیست اما چرا در طول 41 سال انقلاب به معنویت توجه نشده است، علت این است که با پدید آمدن چارچوب  دیوانی،  رفته رفته فساد و مشکلات درون آن و حالت رفاه زدگی به وجود آمد در حالی که ایشان تاکید داشت باید انقلاب اسلامی تداوم پیدا کند تا جلوی خواب رفتگی گرفته شود. 

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه برخی از نظامات در دنیا بدون معنویت شکل گرفته است، گفت: تفکر شهید مطهری بدون معنویت تحقق پیدا نمی کند چرا که در تحقق عدالت اجتماعی مورد نظر ایشان معنویت رکن اصلی است، حال آن که در چارچوب های مادی و غربی چنین امتیازی وجود ندارد و معنویت و رشد یافتگی ایجاد نمی شود. 

دکترلاریجانی با اشاره به اینکه استقلال فرهنگی نیز از جمله دغدغه های شهید مطهری است، گفت: در کشور ما راه های طی نشده ای در زمینه فرهنگی و اخلاقی وجود دارد. البته در جلسات مختلف و مراسم مرتبط با شهادت ائمه بخشی از معنویت را مشاهده می کنیم اما تمام آن دیده نمی شود، چرا که در نظام، برنامه ریزی کافی  برای جایگاه معنویت انجام نشده است. 

وی با تاکید بر اینکه باید مسائل معنوی جهت دار باشد، بیان داشت: یکی از نکاتی که شهید مطهری تاکید می کرد این بود که روحانیت باید راه خود را طی کند و نباید دخالتی در امور اجرایی داشته باشد. هر چند در بازه ای از زمان به دلیل شرایط کشور ناچار بودیم از روحانیت برای مسئولیت های کشور استفاده کنیم اما در کل روحانیت باید با مردم باشد تا نفوذ کلام داشته باشد. وقتی روحانیت درگیر کار اداری می شود بین آن ها و مردم فاصله می افتد. بنا به همین دغدغه بود که شهید مطهری نیز از حوزه به دانشگاه می رفت و با دانشجویان و اساتید صحبت می کرد. جامعه روحانیت باید به این مسئله توجه کند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی رفتارهای سیاسی غلط به جامعه ضربه می زند، عنوان کرد: برخی ها در دام توطئه آمریکا برای ایران و انقلاب افتاده اند و توهین را با رقابت های سیاسی خود عجین کرده اند، در حالی که این مسئله  با معنویت هم خوانی ندارد و در آئین معنوی چنین رفتار سیاسی ای پسندیده نیست. مسلک روحانیت را ببینید، اگر بین مراجع عظام تقلید زاویه فکری و سیاسی ایجاد شود آن ها پوشیده صحبت می کنند و پرده دری بین آن ها رایج نیست. اما چپ های مارکسیست بداخلاقی سیاسی را از ابتدای انقلاب راه انداختند و در کشور رواج دادند. این درحالیست که ما باید براساس مبانی فکری خود سیاست را شکل دهیم. این افشاگری هایی که اخیرا مطرح می شود جز بداخلاقی چیزی نیست. 

وی ادامه داد: در تفکر اسلامی آبروی مومن برابر آبروی کعبه است، در چنین دیدگاهی آیا پسندیده است که در رقابت سیاسی خلاف اخلاق اقدام شود؟ 

دکترلاریجانی با بیان اینکه شهید مطهری آزادی را یکی از ارزش های انسانی فوق العاده می داند، بیان داشت: ایشان آزادی را وسیله ای برای سعادت جامعه می داند و تاکید دارد انجام بعضی امور به اجبار امکان پذیر نیست. ایشان تاکید می کند بحث ایمان و تفکر اجبارپذیر نیست و از نظر اخلاقی اجبار کمال آفرین نیست و باعث می شود اخلاق رشد پیدا نکند و مشکل اجتماعی بهوجود بیاورد. حتی اگر برای حل مسائل اجتماع مجبور به اجبار شده ایم باید گام هایی کوچک در این مسیر برداشت چرا که محدودیت آزادی، اخلاق را کاهش می دهد. 

وی ادامه داد: اگر می خواهیم با توجه به دیدگاه شهید مطهری جامعه رشد کند، باید آزادی انتخاب را به افراد بدهیم. حتی اگر باحسن نیت و به بهانه اینکه ممکن است مردم در انتخاب دچار اشتباه شوند نیز آزادی را از آن ها بگیریم، باید توجه کنیم که مردم تا ابد  شایستگی  انتخاب صحیح را نخواهند یافت. از نظر رشد فکری مردم باید آزاد عمل کنند و حتی اگر اشتباه کنند این اشتباه باعث رشد خواهد شد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید مطهری حقوق فطری را در شکوفایی استعدادهای مختلف جامعه موثر می دانست، بیان داشت: حقوق فطری جز با آزادی در انتخاب محقق نمی شود. آزادی باعث بالفعل شدن استعداد ذوقی، علمی و کمال جویی جامعه می شود. در مکتب ایشان برای مسائل فرهنگی و فکری قانون باید حداقلی باشد و باید بر روی معنویت کار کرد تا تاثیر آن را بر روی جامعه ببینیم. 

دکترلاریجانی افزود: شفافیت و رو راست بودن در کشور باعث می شود مردم از مسیر منحرف نشوند. شهید مطهری با شهامت کامل اختلاف نظر خود را با مرحوم شریعتی بیان کرد هرچند که در آن زمان به ایشان توهین های زیادی شد اما باور شهید مطهری این است که شفافیت برای هدایت جامعه لازم است و برای رشد در جامعه باید روراست بود. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگ و علم فاصله زیادی با مسیر و تفکر شهید مطهری داریم، بیان کرد: برای جبران این کاستی ها اولین کاری که باید انجام دهیم طرح آمایش سرزمین است. از ابتدای انقلاب در تمامی قوانین توسعه ای کشور موضوع آمایش سرزمین را آورده ایم اما تاکنون این طرح مهیا نشده است که اگر اجرایی شود بسیاری از مشکلات کشور برطرف خواهد شد. 

وی با تاکید بر استقلال سیاسی و عدم تسلط اجانب بر کشور که از جمله دغدغه های شهید مطهری بوده است، گفت: در استقلال سیاسی بسیارخوب عمل کرده ایم. در طرح مفتضح ترامپ موسوم به طرح معامله قرن، نظام نشان داد که کار بسیار عمیقی در حوزه استقلال سیاسی انجام داده است چرا که برخی از کشورهای عربی در برابر این طرح که یکی از بدترین طرح ها برای فلسطین بود سرخم کردند اما ایران محکم ایستاد و این ایستادگی نکته ای مهم و مورد توجه است. 

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور تاکید کرد:  در استقلال اقتصادی کاستی هایی داریم و نقطه آسیب پذیر کشور در دوره تحریم همین موضوع است. دولت ها در این زمینه نظریه پردازی می کنند که همین، عامل ایجاد مشکلات در کشور شده است. این در حالی است که ما باید در تامین کالاهای اساسی به خودکفایی می رسیدیم هرچند که در سال های گذشته در این زمینه خوب عمل کردیم. اقتصاد پویا باید برون زا باشد اما باید حداقل ها را در خودمان در داخل کشور داشته باشیم تا دچار مشکل نشویم. 

دکترلاریجانی تاکید کرد: شهید مطهری درباره آینده انقلاب می گویند، بعد از هر انقلاب فرصت برای رخنه فرصت طلبان وجود دارد تا از درون، نهضت را نابود کند بنابراین باید مراقب برخی تندروی ها باشیم. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: در حوزه اقتصاد کم کاری هایی وجود دارد، برای توسعه باید تئوری داشته باشیم و این نظریه پردازی ها کار سازمان برنامه نیست، بلکه کار پخته علمی می خواهد. اقتصاد یکی از مسائلی است که دشمن آن را نشانه گرفته است، در این زمینه کارهای خوبی در حوزه و دانشگاه شده که باید ابهام و نواقص آن برطرف شود./ 

پایان پیام