329
دکترلاریجانی در مراسم تکریم جلالی و معارفه قاسمی در مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرد
اعلام شرایط تولید جایگزین صدور مجوز شود/ مرکز پژوهش ها نسخه درمان بنویسد/ رفع منازعات سیاسی نیازمند راهکار علمی
/UploadedData/283/Contents/BigPic/2019/12/637126993564191171.jpg

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از مسائل کنونی کشور را تنازعات سیاسی بلاوجه توصیف کرد و از مرکز پژوهش های مجلس خواست برای حل آن فکری کند.

 

 

دکتر علی لاریجانی در آئین تکریم و معارفه دکترکاظم جلالی و دکترمحمد قاسمی که صبح امروز (دوشنبه، 2 دی ماه) در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد، گفت: دکترجلالی از نیروهای خوش فکر، فعال و سرزنده در کار بود که چه در مجلس شورای اسلامی و چه در مرکز پژوهش ها همت عالی داشت و امیدواریم در ماموریت جدید نیز برای کشور دارایی بیشتری فراهم کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دکتر قاسمی نیز از نیروهای فهیم و ارزشمند مرکز است که وی را فردی صاحب نظر، منصف و دارای ایده های خلاق دیدم و امیدوارم با کمک همکاران خود در مرکز و استفاده از نیروهای علمی و دانشگاهی بتوانند در این شرایط بسیار حساس کشور نقش موثری داشته باشند.

دکترلاریجانی تاکید کرد: خوشبختانه مرکز پژوهش های مجلس از پختگی خوبی برخوردار شده است و افراد صاحب نظری در آن فعال هستند به گونه ای که قوام پیدا کرده و سرمایه ای  بسیار خوب است و همان طور که مقام معظم رهبری، جایگاه آن را ستودند من نیز معتقدم که نقش مرکز پژوهش های مجلس بسیار پررنگ است همچنان که نمایندگان مجلس نیز خود را برای تصمیم گیری ها نیازمند دریافت گزارش های آن می دانند.

وی با اشاره به استناد دیگر مراکز پژوهشی به گزارش های مرکز پژوهش های مجلس، ادامه داد: این گزارش ها در سیاستگذاری های کلی نیز مورد توجه است البته باید برای دوره بعد افقی را در نظر گرفت و شتابان به آن سمت رفت زیرا همزمان با پختگی مرکز، انتظارات از آن بالا می رود و باید متناسب با اقتضائات و نیازهای کشور، رفتار کند.

دکترلاریجانی خطاب به نیروهای مرکز پژوهش های مجلس، گفت: باید در دوره آینده مبتکرانه عمل کرده و از ظرفیت های علمی مرکز، دانشگاه ها، انجمن های علمی و مراکز پژوهشی دیگر استفاده کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حال که فضای کشور، دچار درگیری های سیاسی شده و بخش های مختلف را از سرمایه های علمی محروم می کند، درب مرکز باید به روی همه سلیقه ها باز باشد و مهم ترین هدف خود را توسعه کشور قرار دهد.

وی بیان کرد: این روزها که بودجه سال آینده در دستورکار قرار دارد، با توجه به نارسایی های آن باید حتما آن را در مجلس ترمیم کرد در حالی که گاهی دردها را می گوییم اما پاسخ های روشن برای حل مسائل کمتر ارائه می شود لذا کارشناسان مرکز پژوهش ها باید مسائل را ساده تر کنند تا استنباط از دریافت ها و گزارش های آن ها راحت تر صورت گیرد و جنبه های اثباتی و منفی کار در کنار هم عنوان شود.

وی ادامه داد: در مورد موضوع نقدینگی در کشور باید از ساز وکارهایی استفاده شود که دولت به سمت جذب نقدینگی برود، نه استقراض و مرکز پژوهش های مجلس باید ابتکارات ویژه خود را در این خصوص ارائه کند.

دکترلاریجانی با انتقاد از اینکه در رسانه ها حرف های مایوس کننده زده می شود، از مرکز پژوهش ها خواست گزارش های امیدوارکننده خود در خصوص بهبود وضعیت کشور در برخی حوزه ها را نیز به روشنی اعلام کند و افزود: البته هنوز هم در برخی حوزه ها گرفتاری هایی وجود دارد زیرا مطابق آمار بین المللی رتبه ایران در سهل کردن سرمایه گذاری در کشور خوب نیست و باید این بخش را گسترش دهیم تا مردم به سمت سرمایه گذاری بیایند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روش های دیوانی تاکنون افاقه نکرده و در حال حاضر سرمایه گذاری به سادگی صورت نمی گیرد لذا بهتر است موضوع برعکس شود یعنی اگر فردی در بخش کشاورزی یا تولید آبزیان به دنبال سرمایه گذاری بود باید شرایط را مشخص کنیم و اگر آن شرایط را رعایت نکرد، جریمه شود و با این روش کارها از دست سیستم دیوانی رها شود زیرا تا زمانی که امور در اختیار سیستم دیوانی باشد، مشکلات باقی است.

وی تاکید کرد: به جای اینکه تولیدکننده را درگیر مجوزها کنیم، شرایط را به او توضیح و اجازه دهیم سرمایه گذاری کند؛ باید سرمایه گذاری را در اختیار مردم بگذاریم زیرا خود آن ها نسبت به بهتر شدن شرایط کاری دقت می کنند و ما نباید اندیشه و فکر را از تولیدکننده بگیریم.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در کشور باید سهل شود و حتی در صورت نیاز چند حکم در بودجه آورده و این کار یک سال به صورت آزمایشی انجام شود و اگر جواب داد، آن را قانونی کنیم.

دکترلاریجانی از مرکز پژوهش های مجلس خواست در بررسی بودجه به مواردی که دغدغه مردم را کاهش می دهد، دقت داشته باشند.

وی در این باره توضیح داد: مثلا در حال حاضر اگرچه برخی کالاها با ارز 4200 تومانی تامین می شود اما به دست مردم نمی رسد لذا مرکز باید به راه هایی فکر کند که این امکانات به دست مردم برسد؛ یا مثلا در زمینه بهداشت و درمان باید نگرانی مردم را رفع کرد و درآمدهایی به وجود آورد که نگرانی مردم را رفع کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی و صادرات بنزین در سقف بودجه ذکر نمی شود، توضیح داد: گاهی برخی پنهان کاری ها ضرورت عقلایی دارد ولی اگر نداشته باشد چرا باید این کار را انجام دهیم؛ من معتقدم چنین کاری حتی اگر سقف بودجه را بالا ببرد باید انجام شود و نباید نگرانی در این خصوص داشته باشیم زیرا نرخ ارز تغییر کرده است.

وی افزود: شفافیت در کار مهم است و باید مشخص شود بودجه چگونه نوشته شده است.

دکترلاریجانی در خصوص راهکارهای میان مدت برای بهبود وضعیت کشور، توضیح داد: باید در این مدتی که در تحریم هستیم، الگوهایی برای شرایط تنفسی ایران به وجود آید همچون سهل کردن سرمایه گذاری و نیز رفتارهایی که بتواند برخی مشکلات مزمن کشور را حل کند.

وی توضیح داد: اگرچه عده ای معتقدند اصلاحات ساختاری در شرایط کنونی که ما در تحریم هستیم مفید نیست ولی برخی موضوعات همچون وضعیت نقدینگی، بانک ها و صندوق ها باید احصاء شود و چنین اصلاحات ساختاری مفید خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در این مقطع تحریمی، هیچ اشکالی ندارد که ضوابط قانونی خاص بگذاریم و مرکز پژوهش ها قوانینی که شرایط سرمایه گذاری را سهل و روان می سازد آماده و برای تصویب به مجلس بدهد تا مشکلات و مسائل مردم حل شود.

وی همچنین درباره راهکارهای درازمدت توضیح داد: با مطالعه گزارش در مورد برخی جهش های کشورهای شرقی و مسیرهایی که آن ها طی کردند و با عنایت به اظهارات مقام معظم رهبری در خصوص الگوی توسعه برای کشور، گزارشی از مرکز پژوهش های مجلس به دستم رسید که نقدی را نوشته بودند و این نقدها وارد بود اما پیشنهادی ارائه نشده بود در صورتی که پیشنهاد شما می تواند مبنای عمل باشد.

دکترلاریجانی گفت: براساس تجربیات سایر کشورها و همچنین تجربیات خودمان در این 40 سال، مرکز پژوهش های مجلس باید مسیر روشن تری برای تقنین و سیاستگذاری در کشور ارائه دهد زیرا اگر در همین مسیر و با اولویت توسعه کشور تمرکز شود، برای نجات کشور از این شرایط بسیار مفید خواهد بود.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه باید اصل توسعه در کشور ملاک عمل باشد، ادامه داد: یکی از مسائل مهم کشور در این روزها تنازعات سیاسی بلاوجه است که اساتید و فرهیختگان را آزرده می کند و مرکز پژوهش ها باید برای آن فکری کند زیرا اگر نیروهای مستعد کشور در کنار هم قرار بگیرند امیدواری برای حل مسائل وجود خواهد داشت ولی اگر وقت خود را صرف سایش یکدیگر کنند این ریزش ها و مشکلاتی که آزردگی به وجود می آورد، به سعادت کشور لطمه می زند.

وی در ادامه گفت: بسیاری از حرف ها و راهکارهایی که نحله های سیاسی می زنند، یکسان است ولی می گویند خود ما باید این کار را انجام بدهیم؛ بسیار خوب شما انجام دهید ولی بقیه را ضایع نکنید.

دکترلاریجانی تاکید کرد: حکمرانی عاقلانه اینگونه است که بتواند همگرایی قوی در کشور ایجاد کند و همه را به سوی هدف مشخصی سوق دهد زیرا نتیجه اش این خواهد بود که زودتر به توسعه می رسیم اما هرچقدر غافله ها از هم دور شوند سرعت توسعه کاهش می یابد.

وی با طرح این پرسش که «تا چه اندازه این حرف ها که در کشور و در رسانه ها زده می شود به توسعه کمک خواهد کرد»، ادامه داد: کار به جایی رسیده است که گاهی حتی نهادها را می کوبند و به عنوان مثال مجلس را تخریب می کنند در حالی که تخریب هر نهادی بخشی از دستاوردهای کشور را از بین می برد؛ هنر نیست که فردی به جای آن که هنر خود را نشان دهد، بقیه را تخریب کند و باید در جایی این رویه را متوقف کرد.

دکترلاریجانی با بیان اینکه توسعه بدون امیدواری رخ نمی دهد، گفت: ابتدا مردم باید به شرایط امیدوار شوند زیرا توسعه، دستورالعملی نیست بلکه مردم باید همگرا شوند و به پیشرفت عقیده داشته باشند؛ آن وقت خواهد بود که حرکت مردمی به وجود می آید در حالی که این تخریب ها امیدهای مردم را از بین می برد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه توسعه در خلاء رخ نمی دهد، خواستار ایجاد بسترهایی شد که اراده جمعی جامعه را به سمت اهداف کشور سوق دهد و افزود: مرکز پژوهش ها در این بخش ها می تواند بسیار موثر واقع شود.

دکترلاریجانی ابراز امیدواری کرد مرکز پژوهش های مجلس در دوره دکتر قاسمی بتواند جهش های خوبی داشته باشد.

وی همچنین برای دکترکاظم جلالی آرزوی توفیق کرد.

در این مراسم لوح تقدیر رئیس مجلس و معاون اجرایی ریاست مجلس، غلامرضا نوری به پاس زحمات کاظم جلالی به وی تقدیم شد.

همچنین دکترمحمد قاسمی حکم سرپرستی خود بر مرکز پژوهش های مجلس را از دکترلاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دریافت کرد./

پایان پیام