394
دکتر لاریجانی در بدو ورود به ترکیه:
اجلاس مجالس آسیایی برای ارتقای جایگاه آسیا مفید و مهم است
/UploadedData/283/Contents/BigPic/2019/12/637120824376035928.jpg

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همکاری پارلمانی کشورهای آسیایی برای ارتقای جایگاه آسیا مفید و مهم است.

 دکتر علی لاریجانی در بدو ورود به کشور ترکیه برای حضور در دوازدهمین مجمع عمومی اجلاس مجالس آسیایی در جمع خبرنگاران اهداف سفر به ترکیه و اهمیت اجلاسی که امروز بعدازظهر برگزار می شود را تشریح کرد و گفت: به دلیل دو مسئله اقتضا می کرد که این سفر انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشور ترکیه که کشور دوست و برادر ماست، با ما مراودات تجاری خوبی دارد. همچنین در مسائل مختلف منطقه ای رایزنی نزدیکی با این کشور داریم. از سوی دیگر در سطح پارلمان هم ارتباط خوبی با کشور دوست ترکیه داریم.

 

 

وی با بیان اینکه مجمع عمومی مجالس آسیایی فرصتی است تا با توجه به شرایط منطقه ، گفتگویی با ترکیه داشته باشیم، اظهار داشت: این اجلاس متشکل از مجالس کشورهای آسیایی است، کشورهای آسیایی در قرن معاصر جهش خوبی در موضوعات مختلف از جمله اقتصادی، علمی و فناوری داشته اند.

دکتر لاریجانی افزود: در اینگونه اجلاس ها سازوکارهایی که بشود از پتانسیل کشورهای آسیایی استفاده شود، فراهم می شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان با تاکید بر اینکه اجلاس مجالس آسیایی با نگاه چندجانبه گرایی انجام می شود، گفت: باید این نگاه تقویت شود و با هیات های پارلمانی کشورهای دیگر نیز مذاکره داشته باشیم.

وی عنوان کرد: بین ما و کشورهای عضو اجلاس از جمله ترکیه، همکاری های اقتصادی و برخی مسائل دیگر مطرح می شود و زمینه برای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر نیز فراهم خواهد شد.

 

 

دکتر لاریجانی همچنین در پاسخ به این سوال که مصوبات اجلاس های سال گذشته مجمع عمومی مجالس آسیایی پیگیری می شود یا خیر؟ گفت: در اجلاس ها هماهنگی مصوبات و موضوعات مطرح می شود و بیشتر مصوبات برای پایه گذاری در راستای همکاری دولت هاست تا بتوانیم تجارت بین کشوری را بین اعضای اجلاس ایجاد کنیم. در اجلاس های گذشته سازوکارهای بین دولت ها تا حدودی بحث و فراهم شده است و اجلاس هایی که بین دولت ها برگزار می شود، در این زمینه بحث می کنند تا همکاری علمی و فناوری بیش از گذشته فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پارلمان ها کار اجرایی نمی کنند و بیشتر بسترها را فراهم می کنند، گفت: با این حال در اجلاس ها نکات خوبی مطرح شده که اگر پیگیری شود ، با توجه به شرایطی که کشورهای آسیایی دارند، ارتباطات را نزدیک تر می کند و می تواند در آینده برای جایگاه آسیا مهم و مفید باشد./

پایان پیام