612
صحبت های دکتر لاریجانی در کلاب هاوس (3)
/UploadedData/283/Contents/club3.JPG

حکومت ما از رهبر فرهیخته ای برخوردار است و بسیار باتجربه و پارسا است و مسائل کشور را خوب اداره میکند. / قطعا باید توسعه با سنت اسلامی رخ بدهد، اما باید واقع بین بشویم. / برادرانم آدم های مستقلی هستند و نظرات مختلفی در مسائل سیاسی و حکمرانی داریم. / 

 

 یکی از موضوعات مهم این است که درسطوح بالا گفت و گو باید شود نه بگو‌مگو ، تا اقناع صورت گیرد وقتی با استدلال حرفی زده شود حل می شود با کشمکش‌ کاری از پیش نمی‌رود.

 وقتی دبیر شورایعالی امنیت ملی بودم در مذاکرات یاران و آمریکا در عراق نظرمان این بود که در آن شرایط می شد با آمریکا مذاکره کرد خدمت رهبری استدلال ها را گفتم و این مذاکره سه بار در عراق سامان یافت.

 به توسعه کشور با عنوان پایه اعتقاد دارم.درزمان وزارت ارشاد یادم است تعداد کمی کتابخانه دولتی داشتیم که فقیرانه اداره میشد این نظریه را دنبال کردم که در کنار مساجد کتابخانه دایر شود ما کتاب ها را می‌دادیم ، تئوری های توسعه در سطح کلان می تواند مطرح شود، ما در توسعه و عدالت دارای نظریه روشن نیستیم.

 دولت باید همه امکانات را در اختیار مردم قرار دهد و استعداد های مردم باید در همه بخش ها شکوفا شود و باید زمینه رشد فراهم شود. اولین کار این است که در طرح آمایش سرزمین کار کرد.

 امیدواریم زودتر مذاکرات به نتیجه برسد، هر چه زودتر به نتیجه برسد به نفع مردم است

 در شرایط نه جنگ نه صلح یک زندگی شرطی برای مردم درست می شود

رای های احمدی نژاد در سال ۸۸ همان عددی که اعلام شده صحیح هست.

 برخلاف شایعات به میرحسین موسوی تبریک نگفتم

 پخش برنامه کنفرانس برلین کاملا از آن دفاع میکنم یک عده در خارج از کشور به نظام توهین کردند

 خاویر سولانا در زمان مذاکرات برجامی من ۳۰۰۰ سانتریفیوژ را پذیرفته بود

 حکومت ما از رهبر فرهیخته ای برخوردار است و بسیار باتجربه و پارسا است و مسائل کشور را خوب اداره میکند

 باید حد امور در هسته ای را تشخیص داد و افراط نکنیم. مهم این هست که ما بروز باشیم در موضوع هسته ای وگرنه تعداد سانتریفیوژ مهم نیست

من تایید نمی‌کنم که تقارن مذاکرات احیای برجام و انتخابات تصادفی نیست، ما نباید با سوءظن برخورد کنیم.

 قطعا باید توسعه با سنت اسلامی رخ بدهد، اما باید واقع بین بشویم.

 درباره اف‌ای‌تی‌اف برخی می‌گفتند که نیازی نیست روابط بانکی در این چهارچوب قرار بگیرد و می‌توانیم تهاتر کنیم، شما تصور کنید این روش چه بلایی سر قیمت‌ها به وجود بیاورد.

 یک ایده دیگری بود که با کشورهای دوست صحبت کنیم تا اقدامات مربوط به اف‌ای‌تی‌اف تغییر کند، واقعا ممکن است که یک شبه این اتفاق رخ بدهد؟

 برخی می‌گویند ما با بانک‌های کوچک کار کنیم، این موضوع هم مسائلی دارد. دوستان فکر می‌کنند آن‌ها یک نقشه‌ای دارند اما من فکر نمی‌کنم این طور باشد.

 ما باید واقع بین باشیم اما حتما الگوی اصلی خودمان را دنبال کنیم.

 سازشکاران گروه‌هایی هستند که افراط می‌کنند و در گروه‌هایی در خارج از کشور هستند.

 در نطق من گفتم تعامل هوشمندانه با غرب رخ بدهد و شرق هم همکاری صورت بگیرد، برنامه ما هم این است. همین برنامه 25 ساله که با چین وجود دارد هم به این روند است.

 این حرف‌ها که می‌گویند جزیره فروختیم درست نیست. این کار را باید با روسیه انجام بدهیم و اگر کشور اروپایی قدرتمند قوی بخواهد هم باید انجام بدهیم.

 هیچ بحثی درباره دادن خاک به کشورها وجود ندارد، ما هم با شرق و هم با غرب کار می‌کنیم.

برادرانم آدم های مستقلی هستند و نظرات مختلفی در مسائل سیاسی و حکمرانی داریم

 من نباید تاوان [صادق آملی لاریجانی را] بدهم.

 در مورد مسائله آبان یک کار دردناک انجام گرفت که بخشی از آن مربوط به تصمیم بود بخشیش مربوط به اجراء بود که افراد باید پاسخ دهند.

 در بخش اجراء تعدادی کشته شدند و گروهی تشکیل شده که آن را بررسی کند.

 اعتراضات ما اگر امنیتی شود، بخش امنیتی ورود می کند، ما در جلوی مجلس هر روز عده‌ای اعتراض می کردند و مسئولان می رفتند پاسخ می‌دادند.

 در خصوص بحث موسسات مالی هر روز عده‌ای اعتراض می کردند که ما دیدیم چند میلیون هستند، دیدیم کار در اختیار سه قوه نیست و ما نامه‌ای به رهبری نوشتیم و‌ از صندوق منابع ارزی پولی گرفته شد و خسارت‌ها پرداخته شد.

 شما در خصوص اعتراضات از آزادی اعتراضات بدون خشونت دفاع کنید.