0.0 (0)
دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور مطرح کرد:
[1397/02/25]

تلاش آمریکایی‌ها برای بی‌اعتبار کردن سازمان ملل/ کشتار مردم فلسطین لکه ننگ بزرگی برای آمریکا و رژیم صهیونیستی است  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند که سازمان ملل را بی‌اعتبار کنند.

دکترعلی لاریجانی در نشست علنی امروز (سه شنبه 25 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روز گذشته رژیم صهیونیستی دست به جنایتی وسیع زده و حدود 50 نفر از مردم مظلوم فلسطین را به شهادت رساند و حدود دو  هزار نفر را مجروح کرد، گفت: این حادثه مقارن با دو مسئله بود نخست اینکه همزمان با روز نکبت بود که چند دهه پیش در چنین روزی قدرت‌های بزرگ به حمایت صهیونیست‌ها پرداختند تا مردم فلسطین را از سرزمین خود آواره کنند و به جای آنان از گوشه و کنار جهان افرادی را گرد آورده و خانه و کاشانه و اراضی فلسطینیان را غصب کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اقدام قدرت‌های بزرگ حادثه عظیمی بود که  بیش از دو سوم مردم فلسطین را از سرزمین آبا و اجدادی خود اخراج کرده و با قتل عام کسانی که مقاومت کردند زمینه را برای وارد کردن دیگران فراهم کردند؛ این فاجعه تاریخی مبنای تولد رژیم نکبت شد و تولد این رژیم عامل ماجراهای چند دهه اخیر شد.

دکتر لاریجانی با اشاره به انتقال روز گذشته سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس به دستور رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: علیرغم اینکه تمام کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و همه می‌دانند که این اقدام مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است اما ظاهرا از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند که این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.

وی با بیان اینکه حمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت بود، یادآور شد: آمریکایی‌ها با کمک یک الی دو کشور دست به این اقدام زدند گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند.

 

آمریکا صحنه بین‌المللی را به سوی نوعی هرج و مرج امنیتی سوق می‌دهد

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با تأکید بر اینکه خروج آمریکایی‌ها از معاهده پاریس درباره آب و هوا مخالف مصوبات سازمان ملل بود، افزود: خروج این کشور از توافقنامه هسته‌ای و انتقال پایتخت آمریکا به قدس خلاف قطعنامه شورای امنیت بود که همه اینها نشان می دهد که آمریکا قصد دارد نهاد بین‌المللی سازمان ملل را که برای ایجاد صلح در جهان ایجاد شده نابود کند و چون ساز و کار دیگری برای جایگزینی آن وجود ندارد صحنه بین‌المللی را به سوی نوعی هرج و مرج امنیتی سوق می‌دهد.

وی با بیان اینکه جنایت روز گذشته و کشتار مردم فلسطین صرفاً به دلیل اعتراض آنها به اقدامات اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها لکه ننگ بزرگی برای این دو کشور است، ادامه داد: اقدام این دو کشور در تاریخ خواهد ماند و عدم اقدام سایر کشورها در برابر این سبوعیت که همه نظامات حقوق بشری را زیر پا گذاشت موضوع دیگری است که نشان‌دهنده این بوده که این ترتیبات چیزی جز ابزار برای قدرت‌ها نیست و نخواهد بود.

 

کشتار فلسطینی ها از سر استیصال رژیم صهیونیستی است

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه کاملاً روشن است که این کشتارها از سر استیصال رژیم صهیونیستی است، اظهار داشت: این اقدامات بیش از آن که قدرت آنها را نشان دهد آشفتگی آنها را برملا می‌سازد.

 

راهپیمایی فلسطینی ها برای رژیم صهیونیستی اضطراب ایجاد می‌کند

وی افزود: راهپیمایی روزهای گذشته فلسطینی‌ها نشان داد که در جهت احقاق حق خود ایستاده‌اند، مقاومت می‌کنند و ملتی زنده و پویا هستند که این حرکت جدید در فلسطین برای رژیم صهیونیستی که دست به اقدامات احمقانه می‌زند اضطراب ایجاد می‌کند.

 

گروه های فلسطینی موافق طرح سازش متوجه شدند که راه اصلی احقاق حق فلسطینان مقاومت است

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در چنین شرایطی رژیم آمریکا ادعا می‌کند که بزرگترین معامله قرن را سامان می‌دهد؛ آقای ترامپ این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینی‌ها به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کرده‌اند و با چنین اقدامی ملت فلسطین و مسلمانان را متحدتر کرده و همین امر عامل اصلی پیروزی آنان خواهد بود و دیگر کسی به وعده‌های شکلاتی شما وقعی نمی‌نهد حتی برخی از گروه‌های فلسطین که با طرح‌های سازش قلابی آمریکا سالیانی منتظر حداقل‌هایی برای زیست خود بودند امروز متوجه شدند که راه اصلی احقاق حق فلسطینان مقاومت است البته این بزرگترین دستاورد قرن است که معامله پوشالی قرن آمریکا را به زباله‌دان تاریخ فرستاد.

 

نشست کمیته فلسطین در تهران همگرایی خوبی برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا و صهیونیست‌ها به وجود آورد

وی با اشاره به برگزاری نشست کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس اسلامی در تهران یادآور شد: این کمیته حوادث اخیر در سرزمین‌های اشغالی را بررسی و همگرایی خوبی برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا و صهیونیست‌ها به وجود آورد که از دست اندرکاران این همایش سپاسگزاری می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دبیرخانه بین‌المجالس اسلامی پیگیری‌های جدی‌تری برای اقدامات عملی که در این اجلاس مطرح شد به عمل آورد.

گفتنی است پس از پایان سخنان رئیس مجلس، نمایندگان شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر دادند. /

پایان پیام

Parameter:131181!model&6449 -LayoutId:6449 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار
یادداشت گذاری
لینک های موضوعی