0.0 (0)
لاریجانی
[1397/02/24]

اقدامات آمریکا در برجام و فلسطین بی پاسخ نمی ماند  

تهران - ایرنا- رییس دوره ای اتحادیه بین المجالس اسلامی گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی تصور نکنند اقدامات آنها درمورد مساله هسته ای ایران و فلسطین بی پاسخ می ماند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز دوشنبه در نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی افزود: از نظر ما ترامپ قدرت تشخیص و قضاوت طولانی مدت را در مورد اقدامات خود ندارد.
وی تصریح کرد: این اقدامات که در واقع از سبک سری دولتمردان این کشور است باعث ایجاد تنش در جهان می شود، آمریکا و رژیم صهیونیستی به زودی نتیجه کارهایشان را می بینند.
رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رییس جمهوری آمریکا در ششم دسامبر 2017 بیت المقدس را که پایتخت دائمی فلسطینیان است به عنوان پایتخت رژیم نامشروع صهیونیستی معرفی کرد.
لاریجانی افزود: وی در اقدامی دیگر در 14 می 2018 که برای جهانیان روز نکبت و تاسیس رژیم صهیونیستی است، دستور انتقال سفارت این کشور را به بیت المقدس صادر کرد.
وی خاطرنشان کرد: امروز فرصت مغتنمی است تا همه دنیا با وحدت وهمدلی نسبت به این تصمیم نابخردانه و نادرست ترامپ اقدام جدی و عملی نشان دهند.
رییس دوره ای اتحادیه بین المجالس اسلامی همچنین اظهارداشت: سران کشورهای عربی در 15 آوریل 2018 این تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را باطل دانستند، امروز نیاز جدی است که کشورها حمایت نکردن خود از این موضوع را نشان دهند.
لاریجانی ادامه داد: رژیم صهیونیستی و آمریکا باعث ناامنی در جهان هستند و به هیچ تعهدی پایبند نیستند، آمریکا یک روز تعرفه های گمرکی با چین و اروپا را برهم زد و یک روز دیگر خلاف تعهدات بین المللی برای اتباع کشورهای اسلامی در آمریکا مقرراتی وضع کرد.
وی اضافه کرد: شاهدیم آمریکا از توافق هسته ای که درخواست خودشان بود، خارج شدند. یک روز می گویند در سوریه نمی مانند و از کشورهای منطقه پول می گیرند و روز دیگر به این کشور حمله می کنند.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آمریکا دچار بحران تصمیم استراتژیک است و ناپخته به صحنه بین الملل نگاه می کند.

**شکست‌های نظامی اسرائیل باعث بهم ریختگی در استراتژی امنیتی آن شده است 
لاریجانی همچنین درباره روز نکبت گفت: در آن روز دو سوم فلسطینیان آواره شدند و سرزمین آبا و اجدادی خود را ترک کردند و به جای آنها افراد دیگری آمدند و سرزمین آنها را غصب کردند البته فلسطینیان در برابر آنها مقاومت کردند. 
وی تصریح کرد: اگر این مقاومت نبود امروز رژیم صهیونیستی سایر کشورهای عربی را نیز دچار مشکل می‌کرد. 
رییس مجلس به اختصاص اعتبارات لازم برای ساخت ساختمان سفارت جدید آمریکا در بیت المقدس اشاره کرد و گفت: ترامپ مشتاق به انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس است و رژیم صهیونیستی نیز از سایر کشورها برای حمایت از این اقدام دعوت کرده تا اقدام آمریکا مشروع جلوه کند و بعد از آن بتواند طرح‌های دیگری را پیش ببرند. 
لاریجانی ادامه داد: امروز ملت مظلوم فلسطین بیش از هر زمان دیگری به حمایت و کمک کشورهای اسلامی نیاز دارد و کمک به آنها، کمک به کسانی است که هزینه تمام کشورهای منطقه را متحمل شده‌اند لذا اقدام رژیم صهیونیستی و تصمیم آمریکا و بیانیه این کشور برای انتقال سفارت را محکوم کرده و خواستار واکنش سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی علیه این اقدام هستیم. 
وی افزود: از طرفی فلسطینی‌ها با تهدید آمریکا و رژیم صهیونیستی با طرح سازش و ادعای آمریکایی‌ها روبرو می‌شوند و از طرف دیگر با تنگ شدن حلقه محاصره و نزدیک شدن برخی کشورهای منطقه به رژیم صهیونیستی و تلاش‌های پنهان و آشکار آنها برای عادی سازی روابط روبرو هستند اما مقاومت فلسطینیان مهم است. 
رییس مجلس ادامه داد: راهپیمایی پویا و فعال فلسطین نشان داد که این کشور زنده است و دهه‌ها بحران علیه آنها باعث فراموشی حقوقشان نشده است و آنها به جای تعیین سرنوشتشان از سوی دیگران تصمیم گرفتند خود ابتکار عمل به خرج داده و حق بازگشت به حقوق مسلم خود را سرلوحه کنند. 
لاریجانی یادآور شد: فلسطینیان افکارعمومی جهان را به درون خود معطوف می‌کنند تا مسیر بازگشت هموارتر شود، مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکا باید پیام این راهپیمایی را درک کنند که تجاوز به فلسطین و انتقال پایتخت بدون پاسخ نخواهد ماند.
وی همچنین اظهارداشت: باید توجه داشت رژیم صهیونیستی در دو دهه اخیر روند تضعیف را پیش گرفته چنانچه در جنوب لبنان، جنگ‌های غزه و جنگ 33 روزه شکست خورده و این شکست‌های نظام بهم ریختگی در استراتژی امنیتی رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است. 
وی افزود: رژیم صهیونیستی با مقاومت با روش‌های نوین روبرو شده، این رژیم دچار اختلال در حمایت قدرت‌های حامی است و راهپیمایی روز بازگشت نیز این رژیم را دچار هراس موجودیت کرده است چنانچه راهپیمایی روز بازگشت وحدت فلسطینیان را به نمایش گذاشت و گروه‌های مختلف فلسطینی را نیز در مسیر وحدت قرار داد. 
رییس دوره ای اتحادیه بین المجالس اسلامی ادامه داد: اکنون زمانی است که باید اراده کشورهای اسلامی به سمت حمایت از حقوق فلسطینان معطوف شود چرا که در حقیقت دفاع از مردم مظلوم فلسطین و قدس شریف محکی برای جهان اسلام است لذا از سران کشورهای اسلامی که غیرقانونی بودن تصمیم ترامپ را اعلام کردند حمایت می‌کنیم. 
لاریجانی افزود: کشورهای اسلامی با تحریم مراودات اقتصادی با رژیم صهیونیستی و رجوع به دیوان لاهه با استناد به سازمان ملل رأی مشورتی این دادگاه را اخذ کرده و از اقدام آمریکا برای انتقال سفارت ممانعت کنند. 
به گزارش ایرنا، نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی با عنوان اوضاع جاری در فلسطین صبح امروز با حضور نمایندگان 22 کشور در تهران آغاز به کار کرد.
این نشست شامگاه امروز با صدور بیانیه ای به کار خود پایان می دهد.
سیام**9314**9121**1336

انتهای پیام /* 

Parameter:131180!model&6449 -LayoutId:6449 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار
یادداشت گذاری
لینک های موضوعی