0.0 (0)
[1398/08/13]

مواضع قاطع رئیس مجلس علیه استکبار / رهبران متوهم آمریکا، دشمنان صلح  

 

چهل سال پس از تسخیر لانه جاسوسی، هنوز مواضع ضدآمریکایی در ایران پیش برنده مسیر سیاست خارجی ایران است. این مواضع در مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب گسترده ای داشته که در این گزارش به نمونه هایی از آن در زبان رئیس مجلس اشاره می شود.

خبرگزاری خانه ملت،گروه سیاسی،حسین حیات بخش: روز 13 آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده، یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است. 

تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، 13 آبان 1357 که به دلیل قیام انقلابی دانش آموزان، روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 ، عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.

مقام معظم رهبری  13 آبان را  نماد مقابله با طمع ورزی آمریکا، وابستگی رژیم طاغوت، ایستادگی ایمان متکی به بصیرت، پیش قراولی نسل جوان در صحنه، و شجاعت و جسارت نسل جوان انقلابی دانستند . ایشان در تشریح اهمیت این روز بیان داشتند:13 آبان نمادی بسیار مهم و دارای معانی و حقایق فراوانی می باشد و این حادثه، نماد طمع ورزی آمریکا و روح تعدی استکبار نسبت به ملت ها از جمله ملت ایران است.

با توجه به فراز و فرود های روابط خارجی کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در روابط بین ایران و آمریکا مواضع مسئولان عالی نظام در زمینه برخورد با عهدشکنی آمریکا بخصوص پس از نقض برجام و اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت  ایران می تواند نقش مهمی در شناخت رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در برابر نظام استکباری به ویژه آمریکا داشته باشد.

از این رو در این گزارش تلاش می شود با طرح مهم ترین مواضع دکتر لاریجانی در خصوص روابط بین ایران و آمریکا در سال های اخیر نگاه دقیق و عمیق تری در خصوص موضع پارلمانی ایران به مثابه یکی از مهمترین ارکان مردم سالاری دینی ارائه شود چرا که مجلس شورای اسلامی نهادی غیردولتی و از جنس مردم است و موضع پارلمان می تواند ویترینی از مواضع مردم ایران تلقی شود.

در سال های اخیر دکتر علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس در رابطه با مسائل مهم بین المللی، مواضعی قاطع علیه ایالات متحده گرفته و در مساله سوریه، یمن، تحریم ها، فشار حداکثری و... به انتقاد از کاخ سفید پرداخته است. مواضعی که در خط اصلی دیپلماسی نظام قرار داشته است.

معارضین دست ساز آمریکا، عامل جنایات در سوریه

یکی از مسائلی که باعث مواضع قاطع رئیس مجلس علیه آمریکا شده، موضوع سوریه است. دکتر علی لاریجانی در نشست علنی  یکشنبه ۱۴آبان1391 در سخنان پیش از دستور خود با اشاره به نقش آمریکا در جنایات صورت گرفته در سوریه حوادث این کشور را وحشتناک وغیر انسانی توصیف کرد و گفت:  جنایات صورت گرفته توسط معارضین دست‌ساز غرب با پول‌های کشورهای عافیت طلب منطقه صورت گرفت که آمریکایی‌ها به خاطر افکار عمومی مجبور شدند سهم خود را از این گروهک‌ها جدا کنند اما کیست که نداند این گروهک‌ها با حمایت آمریکا و غرب و برخی کشورهای منطقه دست به کشتار مردم سوریه زدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: واقعیت آن است که هر چه آمریکا و غرب در مسیر تزریق سیاسی گام نهاده‌اند در اندیشه ملت‌ها ستیز آنها رنگ باخته است و شجاعت ملت‌ها افزون شده است و امیدواریم ملت سوریه از این دجال‌های بی‌آبرو نجات یابد.

ترامپ کوچکتر از آن است که بتواند ایران را از پای درآورد

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، دکتر لاریجانی بارها از مواضع ضدایرانی او انتقاد کرده و مثلا در نطق میان دستور خود در صحن علنی یکشنبه 13آبان 1397 گریزی به دشمنی دیرینه آمریکا با مردم ایران زد و عنوان کرد: اکنون آقای ترامپ همچون صدام قصد ستیز با ملت ایران گرفته است، او می‌خواهد مستقیما ملت ایران را مورد ستم و شکنجه قرار دهد.

وی سطح این ستیز را در حد زنان و و گودکان عنوان و تصریح کرد: عجیب است آقای ترامپ با این همه شرارت از شعارهای ملت در مقابله با شیطنت‌های آمریکا اظهار ناراحتی می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آمریکا باید مطمئن باشد، امروز ملت ایران نشان خواهند داد که آقای ترامپ کوچکتر از آن است که بتواند ایران را از پای درآورد همانگونه که ملت ایران صدام را تا نابودی تعقیب کرد و تروریست‌های مزدور آمریکایی داعش را تا نابودی تعقیب نمود، بر جانیان کاخ سفید خسران و پشیمانی مستولی خواهند نمود.

،معامله قرن بستری برای اخاذی

دکتر لاریجانی مواضعی شناخته شده در دفاع از ملت فلسطین و در برابر ایالات متحده به عنوان اصلی ترین متحد صهیونیست ها دارد.

در همین راستا او در بخش دیگری از سخنان خود با عنوان این مطلب که «دولت نااهل و غیرمعقول آمریکا» اسباب تمسخر سیاستمداران دنیا شده است، خاطرنشان کرد: حتی متحدان دیروز آمریکا دنبال راهکارهای بدیل هستند، در این میان طرح‌های مالیخولیایی ایالات متحده تحت عناوین معامله بزرگ قرن یا ائتلاف راهبردی بیش از آنکه زمینه تحقق داشته باشد، بستر برای اخاذی برخی کشورهای تحقیر شده است که آنان را با بدترین عبارات مُهن نیز همراه می‌کند.

یک توصیه به آمریکا: روابط بین‌الملل، شبیه تخته شطرنج است

دکتر لاریجانی در یکصدوچهل‌و‌یکمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه جهانی بین‌المجالس که (مهرماه 1398) در بلگراد صربستان برگزار شد آمریکا را موجب بهم ریختگی روابط بین المللی دانست و در این راستا عنوان کرد:مقامات آمریکایی باید بفهمند که روابط بین‌الملل، شبیه تخته شطرنج است، بازیگران هرگز بازی را ترک نمی‌کنند و هر حرکت یک ضدحرکت را ایجاد می‌کند، همچنین از فکاهیات روزگار این است که امروز آمریکا در سوریه بدون روش قانونی دخالت می‌کند و آن هم با بهانه سرکوب تروریسم! البته این رژیم سابقه‌ای طولانی در این شعبده بازی داشته است.

تروریست های اقتصادی

 یکی دیگر از مسائلی که باعث موضع گیری قاطع رئیس مجلس شد، مساله سوءاستفاده واشنگتن از تحریم های ضدایرانی بود. رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه یکصدوچهلمین بین المجالس جهانی (IPU) در مصاحبه با شبکه الجزیره به نقض برجام و اعمال تحریم ها ظالمانه از سوی این کشور اشاره کرد و گفت: دلیلی ندارد ایران به توافقی که تمامی جهانیان -به جز یک کشور مسئله‌ساز- به آن پایبند هستند، پایبند نباشد. آمریکایی‌ها به دنبال اجرایی کردن مسائل بسیاری هستند که بسیاری از آنها عملی نشده است. این موضوع نیز نخستین مسئله نیست.

وی نتیجه روی کار آمدن ترامپ را  افول اعتماد کشور از آمریکا دانست و تاکید کرد: آمریکای امروز، آمریکای گذشته نیست،شرایط دنیا تغییر کرده و در دید کلان پس از سرکار آمدن ترامپ، اعتماد کشورها به آمریکا افول پیدا کرده و همبستگی گذشته به شدت شکاف برداشته است. این شکاف میان روسیه و آمریکا، چین و آمریکا، اروپا و آمریکا به خوبی قابل لمس است.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها نقش تروریست اقتصادی را بازی می‌کنند، بیان کرد: مسئله آمریکا فشار به حکومت ایران نیست بلکه فشار به بیماران ایرانی و ملت ایران است، در واقع رفتار آمریکایی ها تروریستی است. آمریکا زمانی با کارهای تروریستی داعش را در عراق ایجاد کرد تا این گروه در میان کشورهای اسلامی مسئله ایجاد کند، اما در حال حاضر نقش تروریست اقتصادی را بازی می کند.

دکتر لاریجانی رفتار امروز آمریکا را رفتار تروریستی اقتصادی دانست و تاکید کرد که نباید این رفتار آمریکا را بزرگ کرد، چرا که همانگونه که داعش نتوانست کار مهمی انجام دهد، تروریسم اقتصادی نیز پس از مدتی مضمحل می شود.

پاسخ به شایعات ضدایرانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در همان مصاحبه، ادعای آمریکایی ها و اسرائیلی ها مبنی بر دخالت ایران در امور کشورهای منطقه را حرفی بی ربط دانست و خاطرنشان کرد: ما به درخواست دولت های سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم و داعش که آمریکایی ها آن را تشکیل دادند به این کشورها کمک کردیم و بنایی بر دخالت در امور کشورها نداریم.

وی ادامه داد: ما این حرف آمریکایی ها را که بیان می‌کنند "قدس جزو معامله بزرگ است و آن را در اختیار می‌گیریم"، را درست ندانسته و اینکه کشورهای منطقه به این موضوع حساسیت ندارند، را خجالت آور می دانیم.

ایستادگی در برابر اتحاد ترامپ و اسرائیل

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: هبه قسمتی از سرزمین سوریه (جولان) به اسرائیل فضاحت آور است و بسیاری از کشورها در برابر این موضوع موضع گرفتند، ما با این رفتار آمریکا مخالف هستیم، اگر چه اسرائیل از در اختیار گرفتن جولان بسیار خوشحال شد، اما این موضوع عملی نخواهد شد، چرا که این توافق تنها میان ترامپ و اسرائیل است، بنابراین ما با این رفتار اسرائیل مخالف هستیم.

دفاعی جانانه از سپاه پاسداران

یکی از مهمترین مظاهر آمریکاستیزی در این دوره از مجلس، موضع قاطعی بود که نمایندگان در برابر تصمیم کاخ سفید برای تروریستی شناختن سپاه پاسداران گرفتند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور که در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در (20 فروردین 1398) لباس سپاه پاسداران به تن کرده بود، ضمن محکومیت اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی این اقدام را  درباره تروریست خواندن سپاه از طرف آمریکا، گفت: این اقدام نشان گر عمق کینه ورزی و سفاهت و جهالت این رژیم است،کیست که نداند سپاه بیشترین ضربه را به تروریسم خطرناک در منطقه زده و کیست که نداند که این نیروی زبده و انقلابی از بدو پیروزی انقلاب مستمرا در کنار ملت با گروه های تروریستی به مقابله پرداخت، همان تروریست هایی که متکی به حمایت قدرت های بزرگ بودند و چه مجاهدت هایی در این راه داشت.

دکتر لاریجانی همچنین با اشاره به اینکه مجاهدت سپاه در مقابل تروریسم چیزی نیست که از چشم ملت ها مخفی باشد، ابراز کرد: آقای ترامپ شما فراموش کردید که بارها خودتان گفتید اشکال دولت آمریکا در ایجاد و تقویت گروه های تروریستی مثل داعش بوده است؟ مگر وزیر خارجه آمریکا اذعان نکرد که دولت ایالات متحده داعش را به وجود آورد پس یا دچار فراموشی هستید و یا بیش از حد بی پروایید.

او با یاد آوری سخنان نخست وزیر فقید پاکستان بی نظیر بوتو مبنی بر این که آمریکا  یک ضلع اصلی تشکیل گروه های تروریستی در افغانستان، آمریکا بوده است گفت: لذا امروز دولت آمریکا باید پاسخگو باشد که مؤسس و حمایت‌گر گروه های تروریستی بوده است و نه سپاه پاسداران.

کنایه به رهبران آمریکا در سالروز 28مرداد

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه، ۲۸ مرداد ۹۸ با لستر هولد خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی NBC داشت، در پاسخ به سوالاتی پیرامون توافق برجام، احتمال جنگ میان آمریکا و ایران، تأثیر تحریم‌ها بر وضعیت اقتصادی ایران و چگونگی حل مسأله فلسطین پاسخ داد و ملت آمریکا را حق داشتن رهبران متوهم ندانست.

وی تاکید کرد که رفتارهای رئیس‌جمهور آمریکا به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می زند وآنها را ملتی غیرقابل اعتماد معرفی می‌کند که این برای آنها خوب نیست.

رئیس قوه قانون گذاری کشور در خصوص تلاش دولت آمریکا برای تغییر در نظام گفت: ممکن است چنین توهمی داشته باشند و در ۴۰ سال بعد از انقلاب نیز گاهی دولت های آمریکا چنین هوس هایی داشتند. نمونه آن زمانی بود که صدام را علیه ایران تحریک کرده و به او کمک کردند تا با ما وارد جنگ شود اما موفق نشدند از این رو تصور می کنم مختصر عقلی دارند که دنبال این هدف ها نروند.

ایران و انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا 

درحالی که دونالد ترامپ می کوشد تهران را متهم به اعمال نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور کند، دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: راه ما مشخص است. کاری به سال ۲۰۲۰ نداریم بلکه یک هدف گذاری بلندمدت را دنبال می کنیم. ما فقط با آمریکا مشکل داریم اما با کشورهای دیگر مشکلی نداریم. با همسایگان و دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، روسیه و چین ارتباط خوبی داریم.

آمریکا علیه نظامات صلح و امنیت

رئیس مجلس شورای اسلامی در یکصدوچهلمین و یکمین نشست بین المجالس جهانی (IPU) رفتار های دولت آمربکا را متناقض دانست و گفت: در یک رفتار دولتمردان آمریکا با روس ها در پیمان موشکی، با چین و کشورهای اروپایی در مسایل اقتصادی، با دنیا به خاطر خروج از پیمان محیط زیست و آب و هوا و توافقنامه هسته ای و رفتار دوگانه و ریاکارانه در مبارزه با تروریسم، رفتارهای متهورانه و گستاخانه در قدس شریف و فلسطین اشغالی تمامی نظامات صلح و امنیت را بر هم زده است.

وی با اشاره به نقش مهم آمربکا در تاسیس و گسترش داعش تصریح کرد: با این وجود  داعیه مبارزه با تروریسم را با هیاهو راه انداخت و ایران را متهم نمود، هم ناظران منطقه ای و جهانی می دانند که ایران صادقانه به پارک مردم و دولتهای سوریه و عراقی شتافت و آمریکا با تروریسم به تجارت پرداخت.

خانه ملت در خط انقلاب اسلامی

با توجه به مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شدت یافتن آن در سال های اخیر،  13 آبان امسال بار دیگر نمایشی از حضور پررنگ تر مردم در مقابله با استکبار جهانی بود.

این نمایش حضور در کنار مواضع قاطع مقامات کشورمان که ایستادگی در برابر ایالات متحده و متحدانش را مورد تاکید قرار می دهند، نمادی از تداوم انقلاب اسلامی است که با تسخیر لانه جاسوسی خونی تازه در رگ هایش جاری شد و امروز با حفظ همان موضع، همچنان به عنوان نماد مبارزه با استکبار در جهان شناخته می شود.

از آنجا که دیپلماسی پارلمانی در هر کشور، می تواند بروز و ظهوری از آرمان ها و ارزش های مردمی آن باشد، مروری بر مواضع ضدآمریکایی رئیس مجلس، گواه بر آن است که خانه ملت نیز همان راهی را می رود که مردم انتظارش را دارند و آن، راهی نیست به جز مقاومت در برابر ظلم آمریکا و متحدان او در سرتاسر جهان./

پایان پیام

Parameter:138153!model&6449 -LayoutId:6449 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار
یادداشت گذاری
لینک های موضوعی